• Budżet Obywatelski 2022 - zagłosuj na Street Workout przy SP10

• Lista_projektow_do_glosowania_w_Budzecie_Obywatelskim_2022.pdf​​​​​​​

Opis projektu:

„Street Workout” (uliczny trening) – to zdobywająca coraz większą popularność wśród młodzieży aktywność fizyczna, polegająca na wykorzystywaniu elementów zabudowy miejskiej do wykonywania ćwiczeń opartych głównie o kalistenikę.

Plac ze sprzętem treningowym, usytuowany niedaleko miejsca zamieszkania i przy niewielkich kosztach inwestycyjnych, stwarza doskonałą szansę na rozwój fizyczny. Dużą zaletą urządzeń jest umożliwienie bezpłatnego treningu każdej partii mięśniowej. Korzystanie z placu pozwoli  młodym ludziom zaoszczędzić pieniądze i czas związany z kupnem karnetu w klubie fitness i dojazdem na siłownię.  Ich powstawanie znacząco wpływa na łatwość utrzymania zdrowego trybu życia, na walkę z otyłością oraz na poprawę wyglądu sylwetki. Plac ćwiczeniowy nie generuje też wysokich kosztów utrzymania, co stanowi istotną kwestię dla zarządcy. Kolejna zaleta placu to  integracja sąsiedzka poprzez  wspólny trening               w miejscu zamieszkania. Podobnych miejsc w wielu miastach Polski powstaje bardzo dużo, co świadczy o ich coraz większej popularności.

Proponowany jest zestaw urządzeń do kompleksowego treningu na świeżym powietrzu, który usytuowany byłby obok istniejącego placu zabaw przy szkole. W skład  placu wchodziłby zestaw urządzeń składający się z drabinek, pionowych i poziomych, drążków do podciągnięć i wymyków, poręczy gimnastycznych, ławek do brzuszków. Wszystko to osadzone byłoby na  bezpiecznej nawierzchni przystosowanej do charakteru obiektu. Wielkość placu wynosić ma 10m x 15m.

Uzasadnienie realizacji projektu:

Ze względu na ograniczony dostęp do miejsc wspierających rozwój fizyczny w tej części miasta Żary, budowa placyku miałaby ogromny wpływ i stanowiła niezastąpioną pomoc         w promowaniu zdrowego stylu życia wśród młodzieży. Duża odległość do najbliższego klubu fitness ogranicza możliwości ćwiczeń fizycznych i zwiększa ryzyko otyłości wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Zjawiska te nasiliły się szczególnie w okresie pandemii. Projekt przyniesie korzyści nie tylko osobiste, ale również społeczne, wspierając integrację        i zachęcając do zawierania znajomości oraz wspólnego treningu.

Dzięki budowie „Street Workout” zdecydowanie poprawi się sprawność fizyczna u młodzieży przy stosowaniu aktywnych form spędzania czasu. Plac wpłynie na zaszczepienie u młodzieży konieczności utrzymania zdrowego trybu życia.   Dzięki ćwiczeniom na tej konstrukcji, dzieci i młodzież będzie mniej narażona na choroby kręgosłupa, wady postawy, będzie mogła wzmacniać swój układ mięśniowy. Młodzież spędzająca czas na treningach, nie będzie podatna na negatywne wpływy środowiska - uzależnienie od wszelkich używek, zachowania niewłaściwe i destrukcyjne (agresja, przestępczość).

Aktywność "Street Workout" pobudza kreatywność i rozwija umiejętność  pracy zespołowej. Przyszkolny plac do ćwiczeń wpłynie na uatrakcyjnienie zajęć wychowania fizycznego.
            Dzięki realizacji niniejszego projektu stworzymy, mieszkańcom dzielnicy Kunice, możliowść rozwoju swoich umiejętności fizycznych oraz poprawy sylwetki. Ponadto powstała infrastruktura, będzie ciekawą rozrywką i atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu dla młodzieży.

• Laureatka Pro Arte

• Anita Kurosińska z kl. 7b została lauratką powiatowego etapu Lubuskiego Konkursu Plastycznego Pro-Arte i będzie reprezentować powiat na etapie wojewódzkim. Trzymamy kciuki!

• PRZEDMIOTOWE KONKURSY KURATORYJNE

• Tegoroczne sukcesy w konkursach kuratoryjnych miały uczenice klasy 7a. Laureatką Konkursu Przedmiotowego z Matematyki została Anna Kołpaczewska, a finalistkami Konkursu z Języka Niemickiego zostały Sara i Julia Biernackie. Gratulujemy!

• Budżet Obywatelski na 2022 rok

• Szanowni Państwo

Na posiedzeniu Rady Rodziców w dniu 29 kwietnia zdecydowaliśmy o zgłoszeniu zadania do Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok pod nazwą Modernizacja placu zabaw przy SP nr 10.

Zachęcamy państwa do rozpropagowania tego pomysłu wśród znajomych i rodziny.

Będziemy wdzięczni za oddanie głosów na ten projekt.

Jacek Olczyk

Dyrektor SP 10 Żary

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok:

Zasady zgłaszania i sposób wyboru projektów będą podobne, jak w latach poprzednich. Ze względu na pandemię planuje się wyłącznie elektroniczną obsługę Budżetu Obywatelskiego.

Planowany harmonogram:

- 18.05.2021 r. - 1.06.2021 r. - Składanie przez mieszkańców propozycji i zadań do Budżetu Obywatelskiego na 2022 r.

- do 21.06.2021 r. - Ustalenie przez Zespół do wdrożenia Budżetu Obywatelskiego miasta Żary wstępnej listy projektów i zadań do głosowania.

- 23.06.2021 r. - 25.06.2021 r. -Składanie odwołań od oceny merytorycznej.

- do 2.07.2021 r. - Rozpatrzenie złożonych odwołań.

- do 5.07.2021 r. - Opublikowanie ostatecznej listy projektów zatwierdzonych do głosowania.

- 8.07.2021r. - 15.08.2021r. - Głosowanie nad propozycjami.

- do 31.08.2021r. - Ogłoszenie przedsięwzięć wybranych w głosowaniu, które zostaną wpisane do projektu budżetu miasta na 2022 r.